דלג לתוכן המרכזי
050-8264905‬

הלכה לעולמה נועה אשכול. 15.10.2007

מאת דינה שמואלי

 השבוע הלכה לעולמה פרופסור נועה אשכול, כוריאוגרפית וממציאת כתב התנועה אשכול-וכמן. את כתב התנועה יצרה אשכול ביחד עם האדריכל פרופסור אברהם וכמן בשנת 1958. .

נועה אשכול היא בתו של ראש הממשלה השלישי לוי אשכול. היא חיברה יצירות לריקוד, ניהלה את קבוצת הריקוד הקאמרי ולימדה בסמינר הקיבוצים בתל אביב.

היא גילתה כי כל תנועה של הגוף קשורה למעגליות ויצרה תכליל של גוף האדם. כל גוף חולק לשמונה אופציות ואלה חולקו למישורים והללו חולקו לזוויות.היא גילתה כי כל תנועה של הגוף קשורה למעגליות ויצרה תכליל של גוף האדם. כל גוף חולק לשמונה אופציות ואלה חולקו למישורים והללו חולקו לזוויות.

נועה אשכול תרמה לעולם המחול כלי לניתוח תנועה, להשוואה בין יצירות וביצוע יצירות מחול, כלי להבהרת התנועה ולדיוקה. כיום אני משתמשת במערכת האופקית של כתב התנועה אשכול וכמן, בהוראת הבלט הקלאסי. כלי זה מאפשר להבין ולדייק בתרגול אמצע השיעור, בו הרקדנים נדרשים לעמוד בזויות שונות ביחס לחזית, אשר על פי כתב התנועה נקרא 0 (אפס).

לדוגמה, הכוון 7 מציין עמידה בתפנית של 45 מעלות (כמות אחת) כלפי שמאל של הרוקד, וימין מנקודת המבט של הצופה. בעמידה חמישית, שלישית או רביעית נקרא לזה עמידה ב-croise וכדי לדייק בזוית רצוי להגדיר את המספר 7 של כתב התנועה.

רוצים עוד מידע? השאירו פרטים וניצור עמך קשר בהקדם