דלג לתוכן המרכזי
050-8264905‬

מיקום האגן, מרחק מהבר

תמונות המדגימות שגיאות נפוצות ותיקונן

מאת דינה שמואלי

גיל המדגימות – 10

גיל 10 הנו הגיל הנוח ביותר לתיקוני טכניקה והרגלי עבודה. בגיל זה היכולת הגופנית נמצאת ברמת עלייה תמידית, והיכולת הפסיכו-מוטורית מתפתחת עם התרגול הקבוע. רמת הקשב והריכוז בדרך כלל גבוהה, ורצוי לנצל תקופת גיל זו ללימוד פרטים המרכיבים את מכלול ההבנה והשליטה בגוף, לצורך הפקת תנועה ותנוחה טובים.

בתמונות א' ו ב' ניתן להבחין בשני מצבי מנח האגן:

בתמונה א' מנח האגן ספונטני, רפוי, נוטה לפנים. מנח זה מעמיק את הלורדוזה, אינו מאפשר קו אנכי של הגו, אינו תומך ברוטציה של מפרקי הירך, ולא מאפשר התפתחות תנועה נקיה ומכוונת.

בתמונה ב' מנח האגן מורם מלפנים, מייצר קו אנכי מהראש ועד כפות הרגליים, מאריך את הקשת של אזור המותנית ומאפשר רוטציה במפרקי הירך ביתר קלות.

בתמונה ב' מנח האגן הנו נכון אך נבנה בהדרגה תוך תרגול בשיעורי הבלט, כך שארגונו אינו דורש מאמץ יתר אלא מחשבה וריכוז בלבד. במהלך מספר שנות לימוד יתייצב האגן באופן זה בצורה ספונטנית וללא מחשבה, ויתמוך ביציבה הנכונה.

תמונה א' - שגוי תמונה ב' - נכון

בתמונות ג' ו ד' ניתן לראות כיצד המרחק מהבר משמעותי לעבודה תקינה.

תמונה ג' מדגימה כיצד קרבת יתר לבר גורמת לדחיסת חגורת הכתפיים ועליית השכמה. כווץ השכמות אינו מאפשר עבודה נקייה של פלג הגוף העליון וגורם לתחושת צמצום המרחב האישי.

בתמונה ד' אפשר להבחין בעבודת זרועות נטולת לחץ, שכמות מרוחקות זו מזו, גב רחב וחופש תנועה המאפשר זרימה טובה. כל זאת הודות לעבודה במרחק נכון מהבר.

תמונה א' - שגוי תמונה ב' - נכון

תודה למדגימות גליה ונועה.

רוצים עוד מידע? השאירו פרטים וניצור עמך קשר בהקדם