דלג לתוכן המרכזי
050-8264905‬

חשיבות המים עבור הרקדן

 

 

חשיבות המים עבור הרקדן

 

By Nicolette Braybrook LISTD (Dip) BSc (Chem) Mast. Nut. & Diet.

 

מים הם אחד מגורמי ההזנה החשובים ביותר שנדרשים לגוף האנושי. העובדה היא, כי 50-70% מגופינו מורכב ממים.

מים ממלאים מספר תפקידים חשובים בגופינו. חלקם כוללים את התפקידים הבאים:

  • הובלה של חומרים מזינים.
  • הסרה של תוצרי פסולת.
  • שימור על טמפרטורת גוף מתאימה בהתאם לתנאי אקלים שונים.
  • שמירה על פעילות מעי בריאה, זאת בנוסף לאכילת סיבים ופעילות גופנית.

רקדנים מבינים שעליהם לצרוך פחמימות על מנת ליצור אנרגיה וכן לנהל משטר דיאטטי דל שומנים כדי שיוכלו  לפקח על משקלם, עם זאת הם נוטים לשכוח את אחת הדרישות העיקריות והמועילות לדיאטה נכונה..... שתיית מים!

 

יתכן שהסיבה לכך נעוצה בכך שאנו נוטים לשכוח לשתות מים באופן רגיל אלא אם אנו חשים בצמא, אך לצערנו, במצב זה אנו כבר נמצאים במצב של התייבשות. במקרים רבים יש לרקדנים רמה נמוכה של צריכת מים ובמקומה הם צורכים כמות גדולה של משקאות דיאטטיים המכילים קפאין וקפה. משקאות המכילים קפאין למעשה מרוקנים את גופינו מנוזלים. זאת משום שהקפאין מתפקד כחומר שגורם להפרשה מוגברת של שתן, בדומה לאלכוהול. לאור עובדות אלו, על רקדנים למזער את הצריכה הן של משקאות המכילים קפאין והן של משקאות המכילים אלכוהול.

אנו מאבדים מים מגופינו כמה דרכים. אנו מפרישים אותם בשתן, בצואה, בזיעה ובאוויר שאנו נושפים מריאותינו. בפעילות גופנית, כמות הזיעה שמופרשת עולה בקיצוניות כמו גם הכמות של טיפות מים קטנות שבאוויר שאנו נושפים.

 

ברוב המקרים, שתייה מספקת של נוזלים מונעת מגופינו מצב של התייבשות. התסמינים של התייבשות יכולים לכלול:-

  • עייפות ותשישות.
  • ירידה ביכולת הביצוע.
  • התכווצויות.
  • מצב של הלם או עילפון.
  • בחילות והקאות.

התצרוכת הנדרשת של נוזלים, ואנרגיה היא אישית ומשתנה מרקדן לרקדן. על מנת למנוע התייבשות, מומחים ממליצים לאדם ממוצע לצרוך בסביבות 2 ליטרים או 8 כוסות של נוזלים  ביום, כאשר על מחצית מהם להיות בצורה של מים. רקדנים ידרשו לצרוך כמות גדולה יותר בעקבות אובדן נוזלים גדול יותר בשיעורי מחול ובהופעות. שווה להבין שמשקאות מרוכזים, כמו משקאות שתייה קלה למיניהם,  מעוררים ומים מינראלים ממותקים, נדרש להם זמן רב יותר על מנת לצאת ממערכת העיכול והם גם מכילים רמה גבוהה של קלוריות \קילו-ג'ול'ס (ג'ול = יחידת מידה לאנרגיה ועבודה ).

 

על מנת לפקח ולהעריך את  מידת הנוזלים שאנו מאבדים, ניתן לשקול את עצמינו לפני שיעור מחול או הופעה ומיד לאחר מכן ( לפני שנשתה שוב ). ההבדל במשקל יציין את כמות הנוזלים שאיבדנו בזמן הפעילות הגופנית. לדוגמה, אם איבדת קילו אחד ממשקלך במהלך ההופעה, עליך להשלים את הנוזלים שאיבדת על ידי שתיית ליטר 1 של נוזלים.

 

על מנת לשמר רמת מים מאוזנת בגוף, מומלץ ללגום כמויות קטנות של נוזל לעיתים קרובות. הסיבה לכך היא שכמות גדולה של נוזל בבת אחת עלולה להותיר תחושה של כבידות ושל אי נוחות.

 

לסיכום, נוזלים, בעיקר מים, מהווים תפקיד חשוב ביותר בשמירה ותחזוק נכון של גופינו. עלינו להתחיל ולנסות להבין את תהליך ההסתעפות של הוצאת האנרגיה שלנו ביחס לכמות הנוזלים שאנו צורכים. בייחוד אצל רקדנים ומורים למחול, עלינו לעודד את עצמינו ואחרים לשתות לפני, במהלך ולאחר שיעורי מחול והופעות, על מנת לעזור לגופינו לתפקד בשיא יכולתו.

רוצים עוד מידע? השאירו פרטים וניצור עמך קשר בהקדם